۱۱ درصد ایرانی ها سیگاری هستند/ مصرف سیگار در بین بازیگران زن بیشتر از مردان است

[ad_1]

۱۱ درصد ایرانی ها سیگاری هستند/ مصرف سیگار در بین بازیگران زن بیشتر از مردان است

به گزارش مهر، دکتر سید حسن هاشمی در همایش هفته ملی بدون دخانیات با اشاره به کاهش استعمال سیگار از سال ۹۰ تا سال ۹۵، گفت: در حال حاضر مصرف سیگار نسبت به سال های گذشته حدود ۷ تا ۸ دهم درصد کاهش یافته است و دانشگاه های علوم پزشکی کشور در سال های اخیر توانستند به دلیل وجود دستورات قانونی در حوزه عدم مصرف سیگار و قلیان اقدامات خوبی داشته باشند.

وزیر بهداشت با تاکید بر این که حل مشکل اعتیاد، کاهش آسیب های اجتماعی، کاهش فقر و بهبود وضعیت اقتصادی و فرهنگی کشور نیاز به تعهد سیاسی دارد ، افزود: اگر تعهد سیاسی نباشد، اقدامات دولت، مجلس شورای اسلامی، دستگاه ها، روحانیت و بقیه ارکان نظام به نتیجه نخواهد رسید.

دکتر هاشمی با اشاره به اقدامات در حوزه مبارزه با استعمال دخانیات در کشور، گفت: در طی سه تا چهار سال گذشته اقدامات خوبی در این حوزه شده است اما چون عزم جدی عمومی در این راستا وجود ندارد فعالیت ها در این زمینه به جایی نخواهد رسید .

وی افزود: وزارت صنعت کاهش مصرف دخانیات را قبول ندارد و به دنبال توسعه این صنعت است زیرا درآمد زایی بالایی دارد و هر چه ما می بافیم، وزارت صنعت پنبه می کند و شاید برای وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه هم این مسیر درآمد زا است که چشم خود را به روی برخی مسائل می بندند.

دکتر هاشمی با اشاره به گرفتاری های زیاد خانواده های افراد معتاد، افزود: اگر متوسط تعداد هر خانواده را ۴ نفر در نظر بگیریم، در حال حاضر با وجود ۲.۵ میلیون معتاد ۱۰ میلیون نفر گرفتار اعتیاد هستند.

وزیر بهداشت یادآور شد: برخی افراد به ما انتقاد می کنند که چرا هزینه های درمان افزایش می یابد اما همان ها مردم را بیمار می کنند چرای شما جلوی مصرف سیگار را نمیگیرید چرا هوا را به دلیل سوخت نامناسب آلوده می کنید.

هاشمی به مرگ تعداد زیادی از مردم در اثر مصرف سیگار و مواد دخانی اشاره کرد و افزود: باید شرایطی فراهم شود که مردم نشاط بیشتری داشته باشند و سراغ مصرف اینگونه مواد نروند اما متاسفانه شاهد هستیم که سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان در کشور برای مصرف دخانیات دود می شود.

وزیر بهداشت افزود: عده ای از افراد می گویند اگر جلوی سیگار و قلیان گرفته شود مردم به سمت مواد دیگر از جمله شیشه می روند! و یا اگر مالیات و عوارض سیگار افزایش یابد قاچاق آن نیز زیاد می شود که همه آنها دروغ است. باید پذیرفت که برای مبارزه با قاچاق، نهادها و مجامعی در کشور وجود دارد و در صورتیکه همزمان با افزایش مالیات ، قاچاق مواد دخانی و سیگار در کشور نیز افزایش یابد مشخص می شود که در برخی حوزه ها به وظایف خود درست عمل نمی کنند.

 هاشمی با تاکید بر این که برای رفع مشکلات کشور نیاز به تعهد سیاسی است، افزود: بهداشت و درمان کشور درست نمی شود مگر این که مسئولین ارشد و دستگاه های ذیربط متعهد به حل مشکلات شوند و امیدواریم این تعهد سیاسی در کشور ایجاد شود.

 هاشمی با بیان این که ۱۱ درصد افراد جامعه سیگاری هستند، افزود: این آمار در حالی است که بخشی از آمار کتمان می شود.

وی ازافرادی که نفوذ کلام دارند خواست تا در حوزه مبارزه با دخانیات پررنگ تر عمل کنند و همانند برخی از افراد در جامعه که وضع می کنند اما واعظ بی عمل هستند نباشند.
دکتر هاشمی با بیان این که شروع اعتیاد با سیگار است، افزود: در دولت و مجلس بسیاری از افراد نمی پذیرند که شروع اعتیاد با مصرف سیگار است اما پس از بروز اعتیاد به دنبال معلول آن می گردند و وزارت بهداشت باید هزینه های زیادی را برای درمان، دارو و ارائه خدمات به این افراد را پرداخت کند.

وزیر بهداشت در پایان تاکید کرد: کشوری موفق است که ملت آن سالم باشد و ملتی که سالم است در همه حوزه ها می تواند موفق باشد و سرنوشت خوبی را برای نسل های آینده خود رقم بزند.

مصرف سیگار در بین بازیگران زن بیشتر از مردان است

معاون بهداشت وزارت بهداشت، از روند رو به افزایش مصرف سیگار در بین بازیگران جامعه انتقاد کرد.

به گزارش مهر، دکتر علی اکبر سیاری در همایش هفته بدون دخانیات، گفت: بیشترین عامل مرگ و میر قابل پیشگیری در ایران مربوط به مصرف دخانیات است. سالانه ۵۵ تا ۶۵ هزار نفر در ایران بر اثر مصرف مواد دخانی می میرند.

وی با اشاره به بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده سیگار در مجلس شورای اسلامی گفت: فرصت بزرگی است که کمیسیون اقتصاد مجلس تصمیم بگیرد این مالیات را افزایش دهد و بتوانیم با افزایش مالیاتِ خرده فروشیِ سیگار درآمد حاصل از آن را به نظام سلامت و درمان بیماران ناشی از مصرف مواد دخانی کشور اختصاص دهیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به این که یکی از استراتژی های مهم اجرا شده در دنیا برای کاهش مصرف مواد دخانی افزایش مالیات بوده است، بیان داشت: از محلِ درآمد ۵ ساله این مالیات ۱۲ هزار میلیارد تومان صرف کمک به درمان مردم خواهد شد سیاری گفت: ثابت شده که هرکس از ۱۸ سالگی سیگارکشیدن را شروع کند ۲۰ سال از عمرش کم می شود. ایرانی ها سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان سیگار می کشند و ۲۰ هزار میلیارد تومان هم هزینه درمان آن می کنند.

وی با اشاره به اینکه یک پاکت سیگار در کارخانه ۴۰۰ تومان هزینه تولید دارد در حالی که در خرده فروشی به قیمت ۲ هزار تومان به مشتری فروخته می شود، گفت: کدام تجارت این همه سود دارد. باید مالیات بر قیمت خرده فروشی وضع شود نه قیمتِ تولیدی در کارخانه ها.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با گلایه از هنرمندانی که در فیلم های سینما و تلویزیون مبادرت به کشیدن سیگار می کنند، گفت: در یک مطالعه با بررسی ۳۰۰ فیلمی که طی سه دهه در کشور ساخته شده است، نشان می دهد در دهه دوم مصرف سیگار در بازیگران مرد ۲ برابر و در بازیگران زن ۴ برابر و در دهه سوم مصرف سیگار در مردان ۴ و در خانم ها ۱۰ برابر شده است.

وی به نقش و تأثیر رسانه ها، ورزشکاران و هنرمندان بر جوانان و نوجوانان و مردم تأکید کرد و اظهار داشت: ورزشکاران ، در خصوص مبارزه با دخانیات همراهی خوبی داشته و در کمپین ها عضو هستند. عموم هنرمندان نیز همراهی می کنند ولی عده ای از آن ها که کوتاهی کرده اند باید جبران کنند.
دکتر سیاری در بخش دیگری از سخنانش مصرف رو به تزاید قلیان به ویژه در خانم ها را مورد اشاره قرار داد و هشدار داد: برخی ها مصرف قلیان را دارای وجهه می دانند، در حالی که مصرف قلیان بیش از سیگار ضرر دارد، به طوری که در بررسی های بیمارستانی به سموم جدیدی در بدن بیماران برخورد کرده ایم که ناشی از مصرف قلیان است.

وی افزود: در تنباکوی قلیان ها مواد روانگردان می ریزند تا جوانان را معتاد به مصرف قلیان کنند.

کلمات کليدی: کشیدن سیگار،دختران سیگاری،قلیان و سیگار

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *